Daha olgun ve ağır bir Balthazar

İstanbul’da ilk Roxy’de izlediğimiz Balthazar yeniden İstanbul’da sahne alacak. Balthazar başka bir festival için de gelmeye niyetlenmiş ancak festival iptal olunca izleyememiştik. Gerçi tekli projeleriyle ikiliyi izlemiştik. Ancak şimdi grubu yeni görünüşü ve daha oturmuş sound’uyla izleyebileceğiz!

Neo-psychedelia, electro-pop ve garaj punk türlerinden etkiler Belçikalı grup Balthazar, Garanti BBVA Konserleri kapsamında 27 Eylül’de Zorlu PSM’de! Biletler için tıklayın. 

Maarten Devoldere  Jinte Deprez ve Patricia Vanneste onlu yaşlarındaki üç arkadaş olarak kurduklar Balthazar’ı. 2005’te ulusal bir gençlik yarışmasına katılıp Lost and Found ile  yarışmayı kazandılar. 2006’dailk albümlerine de bu parçayı ekleyen gruba Joachim Quartier ve Koen Verfaillie katıldı. 2007 yılının başlarında, ritim bölümünün yerini Simon Casier ve Christophe Claeys aldı. Grup, ertesi yıl, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi yakın ülkeleri ziyaret ederek Belçika dışındaki ilk performanslarını sergiledi 2009’da stüdyoya dönmeden önce Güney Afrika’da bir kulüp turu yaptı.

İlk tam kayıtları olan Applause, Mart 2010’da yayınlandı ve Belçika’daki albüm listesinde 13 numarada bir hafta kaldı.Grup Bunker, Do Not Claim Them Anymore ve I’ll Stay Here parçalarıyla  dünya çapında büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. Albümün yayınlanmasını takiben Pukkelpop ve Rock Werchter gibi Avrupa festivallerinde sahne alan topluluk, Joy Formidable ve dEUS ile de turneye çıktı. Miksajını Noah Georgeson’un (The Strokes, Joanna Newsom) yaptığı, grubun ikinci albümü Rats 2012’de Play It Again Sam tarafından piyasaya sürüldü. Devoldere, Deprez, Vanneste, Casier ve davulcu Michiel Balcaen’in kadrosunda yer aldığı 2015’te yayınlanan üçüncü albümleri Thin Walls’un yapımcılığını ise Depeche Mode ve Blur ile çalışmış olan Ben Hillier üstlendi. Bu albüm ile Belçika’da 2.sıra, Hollanda’da ile ilk 20’ye kadar ulaştılar.

Son albümleri Fever’ı 2019’un başlarında PIAS tarafından yayınlayan Balthazar, Garanti BBVA konserleri kapsamında 27 Eylül’de yeni ve en sevilen şarkılarıyla Zorlu PSM sahnesinde olacak.