Dj Christian Löffler: İlham bulmakta zorlandım

Ece ULUSUM

Deneysel techno sahnesinin son yıllardaki favori isminden prodüktör ve DJ Christian Löffler işitsel ve görsel bir ziyafet sunmaya geliyor. 10 Mayıs’ta PSM Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM Studio sahnesinde olacak. Bu onun için de ilginç bir deneyim olacak çünkü elektronik müzik festivali olmayan bir festivalde ilk kez çalacak. Görsel ve işitsel hikaye anlatıcı Löffler, sorularımızı yanıtladı.

  • Geçen ay Ry teklini yayınladın. Seçtiğin kapak görselinin hikayesi nedir? Senin çizimin değil mi? Nasıl bir ruh halini yansıtıyor çizimin ve boynundaki yıldız desenleri neyi anlatıyor? Like Water teklisinde ve Mare rework’lerinde de bu tarzı tercih etmişsin…

Evet, çizimler bana ait ve yeni albümüm için birkaç çalışma daha yaptım. Geçen yıl yeni parçalar yaparken ilham bulmakta zorlandım. Ben de biraz uzaklaşıp görsel sanat projelerime odaklanmaya karar verdim. Tekrar resim yapmaya başladım. Yaratıcılık engelini kaldırmamda gerçekten çok yardımcı oldu. Kışın birkaç hafta Danimarka’da kaldım, yalnızca görsel sanatıma odaklandım ve Ry parçasına ilham veren bir çizim ortaya çıktı. Ertesi gün kaydettim. Oradaydı, sadece yakalamalıydım… Yansıttığı ruh hali şöyle: Kendini bir parça dünyadan uzakta hissedersin, yerden yükselir ve sonsuzluğa doğru yüzersin. Ayrıca hayal kırıklıklarını ya da başaramamanın hüsranını ya da aklımda yarattığım bir şeyi yansıtıyor ama onu yakalayamıyorum. Yıldızlarsa yaşam dediğimiz şeye ayak uyduruyor; gerçekten bir seçeneğe sahip olmadan yaşadığımız zorlukları ve sürprizleriyle durdurulamaz bir süreç… Ancak aynı zamanda güzel şeyler de oluyor.

  • Müziğin hep melankoliyle anılıyor. Ry, melankoliden bir nebze sıyrıldığını hissettirdi. Değişiyor musun? Graal (Prologue) albümü genel olarak Ry tınılarında ve enerjisinde mi?

Bu ilginç çünkü bana böyle hissettirmiyor. Aslında benim için çok duygusal ve kişisel bir parça. Müzik üretemediğim zorlu dönemleri aştıktan sonra yaptığım ilk parça. Ry, çok enerjik çünkü çalarken geliştirdim ve doğaçlamalar yaptım. Hiç mutlu müzik yapacağımı sanmıyorum. Bazen insanlar bana bunu ya da bu şarkının onları mutlu hissettirdiğini söylüyor. Şaşırıyorum çünkü ben tam tersini hissediyorum.

  • Ry‘in video klibinde biri koşuyor. Klip kaç günde çekildi? Bu fikri Ry ile kesiştiren tam olarak neydi sizce?

Koşan kişi çok tutkulu bir koşucu. Ayrıca ben de evde ya da turnedeyken koşarım. Planım bu müziğin spor için motive edici bir yanı olduğunu da göstermekti. Klip şarkının gerçekteki anlamıyla çok uyuşmuyor. Uzun periyotlarda çekildi, yapımcı görüntü toplamak için birkaç kere seyahat etti.

 

  • Alan kayıtlarını kullanmayı çok seviyorsun. Favori sound’un hangisi?

Evdeyken pencereyi açtığımda en sevdiğim sesi duyabiliyorum. Kıyıya vuran denizin dalgaları. Çok rahatlatıcı ve beni hemen sakinleştirir.

  • 2018’de Mohna w/Ensemble ile sahne aldın. Genelde sahnede tek olan bir sanatçı için nasıl bir deneyimdi?

Hâlâ devam ediyoruz. Sahnede solo çaldığım zamanla karşılaştırdığımda sahnedeyken çok farklı şekilde bağ kurabilmek harika. Bu şovda ilk kez çaldığımı hatırlıyorum, tüm parçaların bir araya geldiğini duymak çok zordu; piyano, yaylı quartet, ses ve benim bölümüm.

  • KI Records‘u kurmayıp başka bir plak şirketiyle çalışsaydın sence müziğin ve kariyerin nasıl bir yol çizerdi?

Elbette bunu söylemek zor ama farklı olacağı kesin. Kendi şirketimle başından beri her şey kontrolüm altındaydı. Tabii bu daha fazla iş demek ama aynı zamanda sanat eserleri, sosyal medya, web sitesi gibi her şeyle ilgilenecek güçlü bir perspektifim var. Tüm kontrole sahip olmak çok daha iyi.

  • Stüdyo fotoğraflarında kalimba gördüm. Nasıl keşfettin?

Emin değilim ama sanırım bir arkadaşımın stüdyosunda gördüm ve sesini çok sevdim. Çok basit ancak çok etkili ve sesi dünyama mükemmel bir şekilde uyuyor. Ayrıca bazen daha vurmalı unsur olarak kullanıyorum. O zaman gerçekten sesin nereden geldiğini söyleyebilirsiniz.

  • Resim çizen Christian hangi müzikleri dinliyor? Birkaç parça söyler misin bize…

Şu anda en sevdiğim müzik yakında KI’den yeni albümünü çıkaracak Aparde’den. Çok ilham verici. İlk dinlediğimde beni çok şaşırttı. Yeni şarkısı Hands Rest’e göz atın. Ayrıca Janus Rasmussen’in ilk albümü Vin’i dinlerken de tamamen keyif aldım. Bunun yanı sıra Hior, Ryan Hemsworth, Chastity Belt ve Superpoze gibi sanatçıları dinliyorum.

  • Zorlu PSM’deki konserde bizi neler bekliyor?

Elektronik müzik merkezli olmayan bir festivalde ilk defa çalacağım. Almanya’da bilinen bir klasik müzik festivalinde görsel şovla ilişkili pek çok şov yaptım ama hiçbir zaman cazla ilgili bir şey yapmadım. Bu kişisel bir gösteri olacak. Tekrar İstanbul’da çalmayı dört gözle bekliyorum.