Dünya Star Wars Günü

Gökhan KAYA

4 Mayıs’ın Star Wars Günü olarak kutlanılması İngilizce ‘May the Force‘ ve ‘May the 4th’ telaffuz benzerliklerine dayanıyor. Bu geleneğin başlangıcı ise 1979 yılına dayandırılıyor; Margaret Thatcher’ın seçim başarısından sonra partisinin The London Evening News’e verdiği ilanda “May the 4th be with you, Maggie” ifadesi kullanılmış.

Gönderme Wars
> Star Wars filmleri, dikkatli izleyicileri için felsefi ve tarihi göndermelerle dolu. Örneğin Galaktik Cumhuriyet’in yöneticisinin unvanı Şansölye olması ve seri ilerledikçe yönetimin imparatorluğa dönüşmesi, askerlerinin adının stormtrooper olması açıkça Hitler dönemi Almanyası göndermeleri.

>Star Wars evreni, farklı dillerden terimlerin kullanılması ile de biliniyor. Örneğin; ‘yoda’ Sanskritçe’de ‘savaşçı’, Vader ise Flemenkçe’de ‘baba’ anlamına geliyor.

>A Phantom Manace filminde, E.T filmine bir gönderme var. Filmin baş kahramanı E.T’nin ırkı Star Wars evrenindeki bir gezegende yaşıyor anlaşılan, zira gezegen senatoda temsil ediliyor.

Imperial Marchstar wars yazı
> Serinin soundtrack’leri her izleyicinin aklına kazınmıştır. Serinin besteci ismi John Williams, bu besteler ile Oscar ödülüne de layık görüldü. Bununla da kalmayıp, Amerikan Film Enstitüsü tarafından, Tüm Zamanların En İyi Film Müziği olarak seçildi.

Spotify’da Star Wars takipçi sayısı 145 bine kadar çıkıyor.

> Darth Vader’ın jenerik müziği haline gelen The Imperial March’ın çalınmadığı tek film,
A New Hope filmidir. The Imperial March o zamanlar henüz bestelenmemişti.

star-warsTepe takla
> O dönem filmin başarısız olacağını düşünenlerin sayısı o kadar fazla ki yaratıcı George Lucas bile filminin tutmayacağını düşünenlerden. İlk filminin prömiyerine katılmak yerine yakın arkadaşı Steven Spielberg ile tatile gitmeyi tercih etti. Hatta filmin başarısı üzerine bahse giren Lucas, bahsi filmin başarılı olacağını tahmin eden Spielberg’e karşı kaybetti.

> A New Hope filminin ismi başlangıçta Adventures of Luke Starkiller as taken from the Journal of the Whills, Saga I: The Star Wars olarak düşünüldü. Sonradan isim kısaltıldı
ve karakterin adı da Luke Skywalker olarak değiştirildi.

Karanlık tarafa doğru
> Disney, efsane Star Wars’u 2012’de Lucasfilm’den tam 4.5 milyar dolara satın aldı. Pahalı olduğunu düşünüyorsanız şöyle bir detay vereyim. Marka satın 2014’ün ilk çeyreğinde sadece oyuncak, lisanslı objeler ve ve çeşitli ürünlerden 2.9 milyar dolar kazandı.
Patatesten animasyonaDarth Vader
> Orijinal üçlemenin çekimleri yapılırken özel efekt teknolojisi gelişmediği için sanat departmanının çoğu zaman yaratıcı çözümler bulması gerekmişti. Örneğin Empire Strikes Back filmindeki meşhur kovalamaca sahnesinde asteroidlerden bir tanesi ayakkabı, bir diğeri de patatestir. Bu yaratıcılık sesler üretilirken de kullanıldı. Örneğin, Darth Vader’ın meşhur nefes alma sesi bir dalış takımındaki hava regülatörü kullanılarak yapılıyor. Chewbacca’nın sesi, vahşi hayvan kükremelerinin karıştırılmasının sonucu. R2-D2’nun sesi, bebek seslerinin birleştirilip elektronik hale getirilmesinden oluşuyor. Işın kılıcının sesi ise; mikrofonun elektromanyetik bir cihaza yaklaştırılmasıyla kaydediliyor.

> Modern üçlemede ise Lucas teknolojiyi sonuna kadar kullandı. Attack of the Clones‘da görülen hiçbir klon askeri aslında fiziksel olarak çekimlerde bulunmadı. Tüm klonlar dijital olarak filme eklendi.

7.7. oktrilyon dolar
Death Star‘ın işletme giderleri ne kadar tutar diye düşünen enerji tedarik şirketi Ovo Energy‘den birkaç kişi üşenmemiş hesaplamış. 85 kat ve 257 ara birimden oluşan merkezde ışıkların açık kalması tam 191 milyar 547 milyon 745 bin 149 ampul gerekmiş. 25 bin 984
stormtrooper’ın barındığı söylenen Death Star’da teknik ekip ve diğer personelleri de düşünerek çamaşır yıkama başına 62 bin 632 dolar. İstasyonun günlük operasyon gideri de 7.7 oktrilyon dolar yani 27 sıfır ekleyin.

900.000.000
Star Wars: Güç Uyanıyor
sadece Amerika’da 1.5 ayda 900 milyon dolar hasılat yaptı. Böylece Avatar’ın rekorunu geride bırakıp dünya çapında 2 milyar doları aşan gelire ulaştı.