Emine Akkaya ile Müziğiniz Hayrolsun

Kişisel gelişim uzmanı, astrolog ve rüya yorumcusu Emine Akkaya, enerji okumasıyla gündemde. Rüya yorumlarının ötesinde isim ve enerji okumaları yapan Akkaya ile bir araya geldik. Bu sefer ona müzik dünyasını sorduk. Gerçi o buna alışık zira müzik dünyasından ünlü isimler onun kapısını sık sık çalıyor. Gerçekten şaşırtıcı yanıtlar aldık. Fırsat bulmuşken kendi geleceğimizi de sorduk. Biraz da müzik magazini…

Müzik artık şekil değiştiriyor. Kaset, CD hatta MP3 yok denecek kadar az üretiliyor. Müziği yakın kuşakta nerede görüyorsun?

Çağ atlamış olarak görüyorum ama iyi anlamda değil. Müzikteki teknolojik gelişmeler müziği çağdan da çıkarıyor. Müziğin geçmişteki kadar kıymeti kalmayacak, yok olmaya doğru gidecek hatta özünü kaybedecek.

Nasıl yani?

Zamanında Sezen Aksu ve Tanju Okan gibi isimler vardı. Şimdi onların yerine kimi
koyabilirsiniz? Demek istediğim, günümüz isimleri yarına ulaşamayacak çünkü müzik ritmi
sürekli değişecek. Keman ve çellonun müthiş bir sesi var ancak şimdi bunu algılayabilecek enerji çok azaldı dünyada. Şimdinin ritmi çok hızlı ve bu kalıcı olmayacak. Türkiye’de ve dünyada müzik kirliliği var.

Dijitalleşme müzik sektörünü küçültüyor, müzik sektörü için çok büyük bir pay değil mi?

Günümüz müziği yıpratıcı. Kulağa güzel gelen şeyler tamam ama kim olursa olsun belli bir
süreden sonra sıkılıyoruz. En kaliteli müziği bile hemen tüketiyoruz. Dijitalleşme sayesinde çeşitlilik artıyor ama bu müzik adına sıkılmamızı kolaylaştırıyor. 2000’den sonra müziğin yönü değişti, kalıcı müzik öldü. “Müzik biter mi?” diye sorabilirsiniz bana. Bitmez ama enerji artık müzik algımızı ve alışkanlığımızı değiştiriyor, bunu anlamanız lazım.

Müzik sektöründen danışanların var mı?

Var tabii, olmaz mı? İsim mi sormak istiyorsun, sor kimi istiyorsan?

İsim sormuyorum. Size neler soruyorlar?

İsmini bildiğiniz ve çok şaşıracağınız kült yıldızlarla çalışıyorum. Birçoğunun da menajeri
geliyor. “Şu sponsor olacak mı? Bu albümüm tutacak mı? Uzun yıllar piyasada olabilecek miyim? Sesime bir şey olacak mı? Bağımlılıklarım var kurtulmak istediğim, bunlardan kurtulabilecek miyim?” gibi merakları var. Bana teker teker şarkı dinlettirip
“Hangisi tutar?” diyorlar. Ben bunu bilemem, genel olarak albümün enerjisini
algılar ve onun yorumunu yaparım.

Ben size şunu söyleyeyim, tüm akımlar zamanla şekil değiştirecek ama arabesk bu türün en önde gideni olacak. Farkındaysanız cazdan rock’a, arabeske yönelme var. Bu daha da yükselecek. Bak tüm çocukların sevdiği Aleyna Tilki’ye, o bile arabesk yaptı.

Edis, Aleyna Tilki ve benzerleri için ne söylersin? Enerjileri umut vaat ediyor mu?

Aleyna’nın dünya star’ı olma enerjisi var. Çok yüksekte görüyorum ama doğru yönetilmesi kaydıyla. Diğeri kimdi?

Edis?

Kim?

Edis?

Yok tanımıyorum ama biraz bilgi verirsen enerjisine bakabilirim. (5 dakika sonra) Bilgilerimi aldım. Bu çocuk yüksekte ama bunun gerileme dönemi olacak. Zirvede kalamaz, Aleyna’nın enerjisinde değil. Edis 30 yaşına kadar evet ama sonrasında duraklama dönemi var.

Nasıl algılayabiliyorsun bunu?

Bak bebeğim, harflerin dizilim ve yaşlarının karakter enerjisi vardır. Ben bunları tanıyayım tanımayayım, hiç önemli değil. Aleyna, al sana A ile başladı A ile bitti. Bu kızdaki değişim
ve yükseliş enerjisi tarif edilmez. Edis‘i tanımıyorum. İsminden çözelim.

Bu çocuk bende fit bir yapıya sahip, asla uzun boylu değil. Ses yapısı kötü değil ama bu çocuk Türkiye’deki sanatçılara benzer. Ancak Aleyna’nın benzerleri yurt dışında. Tabii içgüdülerimin de büyük etkisi var.

Sen neler dinliyorsun? Mesela neden Edis’i hiç görmedin?

Bizde Sezen vardı, Müslüm vardı. İşin özünde onlar dokunulmazdı, ulaşılmazdı. Kalıcı olacak olmalarının diğer bir sebebi de bu. Ben zap yaparken görürüm, duyarım. Zap yaparken Aleyna’yı gördüm, dedim bu kız zirve yapacak, bu enerji var. Diğerlerini de mutlaka görmüşümdür ama zaten dinlemiyorum, yüksek enerjisi yoksa aklımda kalmaz. Zaten herkes o kadar yorgun ve mutsuz ki artık daha az TV izleniyor, daha az müzik dinleniyor. İnsanlar sessiz bir dört duvarın arasında daha sakin. Tekrarlıyorum, enerji değişiyor.

Söylediklerini düşününce beni ikna ediyor gibisin…

Herkeste kulaklık var. Yolda, otobüste, her yerde. Kaç kişi kulağındaki müziği dinliyor, bir yerden sonra duymuyoruz. Müziğin içerisine giriyoruz ama çok kısa sürede çıkıyoruz. Müzik kalitesi bitiyor çünkü artık ulaşılmaz değil. 90’larda Tarkan’ı ekranda gördüğümüzde yapışıyorduk. Hâlâ aynı müziği yapıyor ama artık hangimiz eskisi gibi dinliyoruz? Teknoloji, müzik için asla iyi bir getiri değil. Ulaşılan her şey yok olmaya mahkûm.

Dünya müziği için bunu kabul etmiyorum ama orada zaten star’lık kavramı yok.

Benim ofisim İstiklâl Caddesi’nde. Etnik müzik yapanlar boydan boya. Kürtler ile başlıyor, Afrikalı müzisyenlere kadar tüm dünya var. Allah aşkına, herkesin tek derdi elinde telefonla sosyal medya için malzeme toplamak. Buradaki insanları toplumdan ayıramayız. Konserlerde de herkes sosyal medyaya malzeme toplama derdinde. Müzik artık maalesef sosyal medya için bir araç. Neden enerji değişti diyorum, belki beni daha iyi anlarsın. Müzik,
sosyal medyanın mağduru oldu. Caz dinlerken insanlar belli bir zümreye ait olmak için bunu
sosyal medyada fotoğraflıyor.

Sezen Aksu’nun adını çokça geçirdik. Kendisi imza kampanyasına da ret cevabını
verdi. Senin gözünle Sezen Aksu’nun enerjisi nasıl?

Onun ses enerjisi eskisi gibi değil ve sabır evresi elverişli değil artık. Sahnede saatlerce
sabredecek evresi yok. Sağlığı da çok elverişli değil.

Sonraki yıllarda kendisini sahnede görür müyüz sence?

Maalesef çok nadir, belki oğlu çok ısrar ederse, onun hatrı için belki 10-15 dakika ama fazlası olmaz. Sezen Aksu, kaliteli hatırlanmak istiyor. Müzik yapar ama sahne yapmaz. Ne
dedik, sanat ulaşılmaz ise sanattır. Sezen Aksu, bunun çok iyi bir örneği.

Müzik alanında yılın olayı ne olur?

Eurovision’u görüyorum. Madonna sahne alacaksa İsrail gibi bir ülkede, bu organizasyon
zirve yapar. Gördünüz mü, işte yine insanları müzik birleştirecek, hem de İsrail’de. Bir şey söyleyeyim mi size, müzik o kadar önemli ki… Doğru müziğin olduğu yerde büyü bile tutmaz. O tılsımların enerjisini anlayabilseler keşke. Müzik negatif enerjiyi alır götürür ancak doğru müzik, özellikle enstrümantal…

Sana dönecek olursak, danışmanlarından dediğin çıkmadığında nasıl tepkiler alıyorsun?

Yok, hiç sorun yok, dediklerim yüzde yüz tutar. Böyle bir sorun yaşamadım. Mesela Göksel,
ivmesini hep birlikte takip ettik. Demet Sağıroğlu mesela, hata yaptı hep. Müzik camiası size izin verdiği kadar yükselebilirsiniz. Burada da mafya var aslında. Kendi mafyanı eleyemezsen müzikte de yükselemezsin. Şebnem Ferah hanım ağadır. O yaşadığı müddetçe hiçbir kadın rock müziğinde onu geçemez, mesela Teoman… Bu isimler yaşamını tamamlamadan yerlerine daha yüksek isimler asla gelemez. İbrahim Tatlıses mesela, kendisi izin verdi, Serkan Kaya çıktı. Sağlığı eskisi gibi olsaydı asla bu kadar yükselemezdi Serkan. Sanatın önünde her zaman bir mafya vardır. Enerji maalesef böyle çalışıyor.

Müzik kanalları bile kapanıyor, bu değişimi nasıl buluyorsun?

Her gün bir müzisyen çıkıyor. Her müzisyen para ödeyemez. Kral TV’nin para enerjisi kesildi. Onlar artık internetten izleniyor diyorlar ama internetin çeşitliliğini sağlayamadılar, bunu atlıyorlar.

Hangi isim diğerlerinden farklı desem Türkçe müzikte?

Cem Adrian derim. Birkaç kere de denk geldik. Farklı yaştaki insanları bir araya getiriyor, uzun uzun dinlettiriyor kendisini. Başarılı buluyorum. Tarzı, aklı ve zekası farklı. Mabel Matiz de iyi ama bir noktadan sonra yoruyor, insanlar müzikten yorulmamalı. Ağır metal enerjisi var insanların üzerinde. Kaliteli müzik sokakta, içeride değil.

‘Sizin Önünüz Açık’

YouTube kanalın çok yoğun, nasıl gidiyor sosyal medyada hayat?

Rüya da yorumluyorum, enerji de yorumluyorum. Astrolojide herkes açı anlatır, ben anlatmam, ne gerek var ki? Olayları anlatmak daha bağlayıcı. Takipçilerim yavaş yavaş ilerlesin istiyorum, kaliteli kişilerin takibi benim için daha kıymetli. Dünya gündemi yorumlamamı çok istiyorlar ama bunu yapmıyorum artık.

Kişisel bir soru: Müzik dergimiz için ne söylüyorsun, enerjisi yeşil ışık yakıyor mu senin gözünde?

Dergi kısa sürede umduğundan fazla yol almış ancak bu bir başlangıç.
Çok önemli bir yere gelecek, daha açık bir ifadeyle dergi söz sahibi olacak ve
kaynağı artacak, önü açık.