Indie plakçı: Eazycut Records

Ahmet YATĞIN

Biri Avustralya diğeri İran asıllı iki genç, Türkiye’de bir ilkin peşinde. Keihan Khasmakhi ve Ediz Steel, Eazycut Records ismiyle ticari kaygılardan uzak ve müzik tutkusuyla kurdukları Eazycut Records ile müziğin fiziksel açıdan varoluşunda yeni bir seçenek sunmaya girişti: Lathe cut. Türkiye’de ilk kez kullanılan bu teknik müzik dinleyicisine ve üreticisine eski tip plak dışında bir alternatif sunuyor. Üstelik öyle çok sayıda sipariş vermeniz şart da değil, ister 1 tane ister bin… Aynı zamanda Al’york grubunun gitaristi olan Ediz, plak üretme amaçlarını müziğin sadece dijital ortamda değil fiziksel olarak da var olmasını sağlamak olarak açıklıyor. Ayrıca müzisyenlerin kayıt sürecinde olduğu gibi, üretim sürecinde de yer alması gerektiğine inanıyorlar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Eazycut Records (@eazycutrecords)’in paylaştığı bir gönderi ()

Peki bunun press plaktan farkı nedir? Press plak aslında, lathe cut tekniğiyle kesilmiş plağın kopyasıdır. Kesilen plağa lacquer adı verilir ve bu, baskı tekniğiyle çoğaltılması sonucunda binlerce press plak doğurur. Lathe cut tekniğiyle kesilen plağa lacquer denmesinin sebebi ise kesimin negatif olmasıdır. Ediz konuyu daha iyi anlamamız amacıyla şöyle bir örneklendirme yapıyor, “Biz Eazycut Records olarak lacquer üretebiliyorken, bu işlemi tersten yapıp lathe cut plak da üretiyoruz. Örneğin bir fotoğrafın pozitifini birden çok kopyalamayla çıkarmak press plakken lathe cut plak bir fotoğrafı aynı şekilde birden çok kez fotoğraflamaktır.” Lathe cut ve press plak arasındaki bir diğer fark, groove denilen, şarkının plakçalar iğnesiyle buluştuğunda dinlenmesini sağlayan çizgilerin daha derin olması. Groove’un derin olması özellikle scratch yapan DJ’ler tarafından tercih ediliyor zira bu örnekle lathe cut plak ömrünün, sanılanın aksine uzun ve dayanıklı olduğunu savunuyorlar. Ses kalitesi konusuna gelince, dijitalde olduğu gibi kayıt ne kadar kaliteliyse plaktan alınan geri dönüş de o kadar kaliteli.

10
Uzunluk, model ve kalınlığa göre 13 çeşit plağın fiyatı 10 ila 45 lira arasında.

Müzik gruplarının Eazycut Records’un atölyesinde mikrofon karşısında şarkılarını çalıp söyledikten sonra evlerine bir plakla dönebilecekleri sıra dışı bir projenin çok yakında geleceğini müjdeleyen Ediz, isminin ise ECR Sessions olacağını ancak detayların sürpriz olarak atölyede saklandığını söylüyor. Ses kalitesi hakkındaki endişelerin karşılıklı işbirliğiyle ortadan kalkacağını öğreniyoruz. Örneğin, MP3 formatında gönderilen dijital sesin yerine; WAV veya FLAC gibi formatlar tercih ediliyor. Ancak Mastered for Vinyl denilen plak için master’lanmış kayıtlar, ses kalitesi açısından en iyi format olarak karşımıza çıkıyor.


Şeffaf Plaklar
Transparan plakların siyah plaklara göre daha çok ilgi çektiğini paylaşan Ediz, “Denediğimiz bir teknikle şeffaf plaklara optik illüzyon şeklinde gözüken farklı görseller çıkarmayı başardık. Bu seçeneği sunmak için de sabırsızlanıyoruz. Hatta plak görselleriyle ilgili bir başka çalışmamız da renkli plaklar. Renkli plaklarında transparan plaklar gibi ilgi göreceğini düşünüyoruz. Kalite açısından siyah plaklarla transparan ve renkli plakların hiçbir farkı yok. Malzemeleri ve üretim teknikleri birebir aynı. Siyah plaklarımız orjinalden vazgeçemeyenler için raflarımızda olmaya devam edecek” diyerek plak tutkunlarına bir açıklamada bulunuyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]