Keşfettiren ve dans ettiren festival: SÓNAR İstanbul

Şu sıra herkes birbirine soruyor “Sónar Istanbul‘a gidiyor musun?” Festivaller gelsin diye totem tutan bizlerin elindeki nimet kaçar mı? Üstelik bu yıl da içerik konusunda
müzikseverlerin arayışlarını fazlasıyla karşılıyor. Sadece bir müzik festivali olarak değil, deneysel atölyeleri ve teknoloji merkezli içerikleriyle de çok yönlü eklektik bir kültür etkinliği olarak karşımızda. 8-9 Mart tarihlerinde Zorlu PSM’yi müzik, yaratıcılık ve teknolojinin merkezine dönüştürecek etkinlik, gelenleri sabaha kadar dans ettirecek.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Back on Stage (@yellow.bos)’in paylaştığı bir gönderi ()

İşte bu özlediğimiz festival ruhu! İki günlük festivalde sahne alacak isimler arasında Modeselektor, Kobosil, Bicep, Dj Stingray, Ben Frost, Gazelle Twin, DJ Seinfeld, FJAAK, George Fitzgerald, Deena Abdelwahed, Haai, Henrik Schwarz, Laurent Garnier, Matador, Octo Octa, The Field
ve Volvox var.

206
Festivalde farklı boyutlarda 206 hoparlör kullanılacak.

 

Gidenler festival ortamını biliyor, gitmeyenler için ilk ikisinin özetini geçelim. İyi ve meraklı bir elektronik müzik dinleyicisinin olduğu, sahne alan kimi müzisyenlerin izleyici arasında dolaştığı, sosyal medyanın coştuğu, eve gitmek yerine overdose festivalcilik yapıp ertesi güne uykusuz devam edildiği festival, konser kaçırmama telaşıyla oradan orada koşturup dans ederek geçti. Bu yıl da böyle koşturmalı geçecek. Ayrıca 8 Mart Kadınlar Günü düşünülerek kadın müzisyenler ağırlıklı olarak sahne alacak. Bizim en çok merak ettiğimiz performans ise Frost’un 360 derecelik özel sahnesi. Kesin baş döndürecek! +D tarafındaysa ilginç deneyimlere şahit olurken yaratıcılığın hangi demlerde gezindiğini görüp onlarca not çıkardık. Yaratıcılık elden gidiyor diye diz dövülen bir dünyada İstanbul’da ufuk açıcı proje sahibi insanların bir araya geldiği böylesi bir etkinlik hem de akşamı ‘müzikli’ etkinlik… Gün saymaya başladık bile!

Görsel işitsel şovlar
Lazer destekli görsel-işitsel performanslarıyla TUNDRA kolektifi, minimal etiketli modüler şovuyla İtalyan sanatçı Caterina Barbieri, nesneleri mikroskop altına aldığı performansıyla Martin Messier, güçlerini görsel-işitsel bir şov için birleştiren multimedya sanatçısı Ali Demirel ve klasik müzik piyanisti Kaan Bulak, interaktif enstelasyonu ile Memo Akten, algı ve yanılsama arasında gezinen ses ve ışık deneyimi ile Push 1 Stop, botanik bir görsel eğitim videosuna seslerle duygu katacak Tolga Böyük ve daha birçok isim, Digilogue’un katkıları ve içerik desteğiyle Sónar İstanbul ziyaretçilerine keyif alacakları bir deneyim yaşatacak.

270
SonarClub’da bu sene 195’i robot ışık olmak üzere 270 ışık kullanılıyor.

 

via GIPHY

 

25
Bu yıl Sónar Barselona 25. yaşını kutluyor.