İyi ki doğdun Selami Şahin!

Hakan VAROL

Yeteneği doğrultusunda doğduğu şehir Hatay’dan ayrıldığında Selami Şahin 15 yaşındaydı. O yaşlarda bir çocuk ne yaparsa Selami Şahin onu yapmadı. Sonuç ne oldu? Efsane oldu… Alışmak Sevmekten Zor, Ben Bir Tek Kadın Sevdim, Ben Sevdalı Sen Belalı, Boş Vere Boş Vere, Bulamazsın, Dostlarım (İçkim & Sigaram), Eskimeyen Dost, Gitme Sana Muhtacım, Gözler Kalbin Aynasıdır, Hesabım Var, Islak Mendil, Kadere Şikayetim Var, Namert Olayım, Ne Duamsın Ne Bedduam, Özledim, Sen Mevsimler Gibisin, Seni Sevmediğim Yalan, Senin Olmaya Geldim… Şarkıların isimlerine bile baktığımızda atarlı, giderli şarkıların yanından bile geçmediğini görüyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Selami Şahin (@selamisahinofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

“Sevdim” dedi, “Özledim” dedi, “Sevdalıyım” dedi. Hatta öyle bir “Özledim” dedi ki Sanat Güneşi, paşamız ölmeden 2 ay önce “Sağlığıma kavuşursam bu şarkı benim olsun” dediğinde Selami Şahin “Bütün şarkılarım sana feda olsun” dedi. Ülkenin en büyük sesleri onun şarkılarını alabilmek için hep yarıştı. “Bu yarışta kimler sizin şarkınızı okur?” diye sorduklarında da “Benden eser isteyen kişiye onun yorumuna, sesine uygun beste veriyorum. Bu çok önemli çünkü ben Batı müziği yapıyorum, arabesk yapıyorum, Türk sanat müziği yapıyorum. Roman havası yaptım, Karadeniz türküsü yaptım. Yani her tür beste yapıyorum. Zaten benim çizgime, yorumuma uygun bir eser değilse ben bile söylemiyorum o şarkıyı” diyor. Özetlemek gerekirse, her babayiğidin harcı değilmiş bu efsane şarkıları söylemek.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Selami Şahin (@selamisahinofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

Selami Şahin diğer yandan ödüllere de doymadı, filmlerde rol aldı. Geçtiğimiz yıl 50. sanat yılını kutladığında, bu kadar ‘genç’ bir adam bu yaşta nasıl yarım asırdan bahsediyor diye bizi biraz şüpheye soktuysa da konserleri gençlik enerjisinden olsa gerek dolup taşıyor. Çapkınlığı ile nam salan Şahin, zinhar bunları kabul etmedi. Bir röportajında “Zamparalığım dedikodu ben çok namusluyum” dese de eve geç geldiği için evden bir süre uzaklaşan karısı için yazdığı Özledim şarkısı tüm aşıkların marşı oldu. 3 çocuğu olan usta sanatçının, zampara değilim söylemleri oğulları tarafından da magazin servisinde bolca zikredilmesi, bu özelliğin babadan oğla geçen mirası gibi duruyor. Çok değil toplasanız: 24 adet 45’lik plak, 7 adet 33’lük plak, 13 adet ise kaset & CD albüm yaptı. Hayatının ikinci baharını yaşayan sanatçıdan hayranları bir bu kadar daha eser bekliyor.

“Tüm zorluklarına rağmen aynı hayatı yeniden yaşamak ister miydin?” sorusuna: “Hem de nasıl! Bazen o eski günler aklıma geliyor da, vay anasını be Selami, hayatın roman olur, neler yaşamışsın?” cevabını verecek kadar ömrünün doluluğunun altını çiziyor. Ömrün bereketli olsun Selami Şahin. Aşkta egoya yer vermeden günümüz atarlı giderli diye adlandırılan ‘ben’ olgusundan çıkıp aslında aşkın ‘biz’ halini hatırlattığın her şarkı için sana teşekkür ediyoruz. Sesinden yorumundan bahsetmiyoruz bile… İyi ki doğdun büyük usta Selami Şahin…

179 bin
Geçen ayki Spotify dinleyici sayısı

50
Şahin, 2016 yılı boyunca sanat hayatının 50. yılını dört büyük konserle süsledi. Bu konserlerde özellikle Zeki Müren’le hologram yöntemiyle yaptığı düet büyük ilgi çekerek tarihe geçti.

300
Selami Şahin, bugüne kadar 300’ün üzerinde beste yaptı.

22
2002 yapımı, 22 ülkede gösterime giren Mısır & Türkiye ortak yapımı Mumya Firarda
filminde başrol oynadı. Bu film, 6. Hollywood Film Festivali’ne davet edilen ilk Türk filmi oldu.

51
1968’de yayınladığı Sabır Taşı 45’liğiyle asıl ününe kavuştu.