Kasım 2018 sahne ajanda

21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında David Zuazola’nın Zamanın Oyunu, 7 farklı ülkeden 7 yönetmen tarafından sahneye koyulan, 7’şer dakikalık bölümlerden oluşuyor. Zauzola, kendine özgü yeteneğiyle, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış #kuklalar üzerinde inanılmaz bir hakimiyet kuruyor. 60 dakikalık sözsüz oyun 3 Kasım, 20.30’da Akbank Sanat’ta.

David Hare’in yazdığı Pencereoyunu Haluk Bilginer çevirisiyle hayat buldu. Esra Bezen Bilgin, Haluk Bilginer ve Kürşat Demir’in canlandırdığı oyunun konusuysa şöyle; Tom ve Kyra, farklı dünya görüşleri olan bir kadın ve bir adam… İlişkilerinin bitmesinden 3 yıl sonra Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar verdiği bir gece tüm düşüncelerini değiştirir. 2 perdelik oyun 5 Kasım, 20.30’da Zorlu PSM’de.

Özel hayatın çizgilerinin gittikçe inceldiği, kişilerin şöhret olmak için hem kendinin hem başkalarının mahremiyetini hiçe saydığı bu hastalıklı durumu, aşk hikayeleri üzerinden anlatan Özel Kadınlar Listesi, 12 Kasım, 20.30’da Zorlu PSM Studio’da sahnelenecek. Tuğrul Tülek’in yönettiği tek perdelik oyunda Deniz Karaoğlu, Feri Baycu Güler, Beste Bereket, Hülya Gülşen, Gizem Erdem yer alıyor.

Tiyatro Öteki Hayatlar, İsveçli sinema ve tiyatro yönetmeni Ingmar #Bergman’ın ölümsüz eserini sahneye taşıyor. Öteki hayatların peşinden koşan grup bu projede de empati kavramını merkeze alıyor; ama bunu yaparken aynı zamanda da tiyatronun biçimsel katkılarını mümkün olduğunca sürece dahil ediyor. Eda Erman ve Berrin Dinçer’in sahnelediği Persona 16-17 Kasım, 20.30’da #bomontiada#ALT’ta izlenebilir.

Berkay Ateş’e 25. Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandıran, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği, düşündüren bir #distopik hikayeyi ele alan Hakikat, Elbet Bir Günoyunu 21 Kasım, 20.00’de Toy İzmir Ege Perla’da seyircisiyle buluşuyor.

Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo aynı anda sahnede. Ali Düşenkalkar’ın yönettiği Dali’nin Kadınları oyunu seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Neşe, kahkaha, gözyaşı, şüphe ve hüzün gibi duyguları izleyenlere aktaran oyuncular, Hatice Aslan, Devrim Nas, Hande Soral, Gülin İyigün ve Açelya Devrim Yılhan 22 Kasım, 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde.

Tiyatro topluluğu Krek, Dünyada Karşılaşmış Gibi ile geri dönüyor. Oyun, sıradan bir karakolda kesişen hayatların hikayesini anlatıyor. Alican Yücesoy, Defne Kayalar, Fatih Artman, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin ve Settar Tanrıöğen’den oluşan kadro, Pozitif’in işbirliğiyle 25 Kasım, 20.30’da Volkswagen Arena’da.

2008 yılı Ekim’den bu yana aralıksız olarak çeşitli radyolarda, şimdilerde ise Virgin Radyo’da Rabarba programını icra etmesinin yanı sıra YouTube’daki İlişki Testi programıyla popüler olan komedyen Mesut Süre, Siz Hepiniz Ben Tek adlı tek kişilik sahne performansıyla 27 Kasım, 20.30’da Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde.

Edinburgh Festivali’nden Kennedy Center’a dünya festivallerinin ve güncel dansın nabzını tutan önemli sahnelerin en çok aranan topluluklarından Nederlands Dans Theater I, 22. İstanbul Tiyatro Festivali’yle şehre geliyor. Topluluk, en önemli dört koreografından dört bölümlük bir dans maratonuyla 28 ve 29 Kasım, 20:30’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.