Modanın ‘Godfather’ı Karl Lagerfeld

Modanın işleyişi ve insanların onunla ilişki kurma biçimini değiştiren, 20. ve 21. yüzyılın en üretken tasarımcısı Karl Lagerfeld, 85 yaşında Paris’te hayata veda etti.

1983’ten beri Chanel ve 1965’ten beri Fendi’nin yaratıcı direktörü ve kendi çizgisinin kurucusu olan Lagerfeld, aynı anda birçok farklı markanın dilini konuşabilen bir ikondu. Atkuyruğu yapılmış beyaz saçlar, siyah gözlükler, yüksek yakalı gömlekler ve deri eldivenler birleşince hepimizin aklında oluşan ilk siluet ona ait.

Bu ikonikleşen gösterişli ve değişmeyen tarzını “Kendimin karikatürü gibiyim ve bu hoşuma gidiyor” diye anlatan Lagerfeld’in işbirliklerinde bolca görmek mümkün: Karl Lagerfeld for Sephora makyaj koleksiyonu, Coca Cola Light by Karl Lagerfeld şişeleri ve hatta onunla aynı takımı giyen oyuncak ayısı.

Coca Cola Light by Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld for Sephora

Fotoğrafçılıktan yönetmenliğe, tasarımdan yazarlığa sanatın her yönünden beslenen Alman tasarımcı, sosyal medyanın etkileme ve dönüştürme gücünü arkasına alarak moda şovlarında hayal dünyasının sınırlarını zorladı. Lagerfeld’in Paris’teki Grand Palais’ten Dubai’ye uzanan yaratıcı şovlarından bazıları;

İskandinavya’dan getirilen 265 tonluk bir buzdağıyla tamamlanmış kutup manzarası,

Chanel A/W 2010

Chanel süpermarketi,

Chanel A/W 2014

devasa bir roketle ilhamını uzay istasyonundan alan bir pist,

Chanel A/W 2017

ve Chanel logolu sonbahar yapraklarının yerleri kapladığı bir orman!

Chanel A/W 2018

Karl Lagerfeld, sektördeki yaşına ve onca yılına rağmen popüler kültür içinde yaygınlığını sürdürmeyi başardı. Gösterişli tarzı ve ikonik işleriyle akıllarda kalmaya devam edecek.